دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی 

عنوان کامل پایان نامه : مقایسه تحریف های شناختی وطرحواره های هیجانی در افراد مبتلا به میگرن با افراد سالم

1-3. اهمیت وضرورت پژوهش

اولین ضرورت این پژوهش این است که میگرن بر 18-۱۵ درصد زنان، ۸ درصد مردان و ۴ درصد کودکان تاثیر می گذارد. میگرن معمول ترین حالت عصب شناختی است که بر12-15درصد جمعیت جهان اثر سوء دارد(مورفی،2006). در ایالات متحده85/5میلیون نفر در سنین بین16-65سال، ۱۹۰۰۰۰ حمله ی میگرنی روزانه را تجربه میکنند(کرنیک[1]،2006) واین مقدار شیوع وتاثیر بر بشریت بر اهمیت تحقیق می افزاید.

دومین ضرورت این پژوهش ، آمارهای مربوط به داخل ایران می باشد. آمار نشان می دهد که میانگین سن شروع میگرن در زنان ایرانی ۲۴ سالگی و در مردان ۲۲ سالگی می باشد و15/6درصد افراد مبتلا به میگرن در ایران را خانم ها و84/4درصد از آن ها را آقایان تشکیل می دهند که جمعاً حدود ۱۱ درصد می باشند)قهفرجی،1389،غضنفری املشی،1392).

سومین ضرورت پژوهش این است که درمان میگرن به سبب هزینه هایی که بر جای می گذارد، اهمیت زیادی دارد که شامل هزینه های مادی و روانی برای فرد، خانواده و جامعه است. سردردهای میگرنی، سالانه حدود 5/6 تا2/17 بیلیون دلار هزینه در بر دارد. علت آن این است که در حدود3/8 درصد از افراد میگرنی کارشان را از دست می دهند و6/43 درصد، کاهش عملکرد در کارشان را گزارش می دهند. همچنین همانطور که فراوانی و شدت میگرن و سردرد تنشی افزایش پیدا می کند، اثرات سردرد بر کارکردهای روزانه به طور همزمان نیز افزایش پیدا می  کند. تقریبا یک سوم افرادی که از میگرن رنج می برند، کارشان را از دست می دهند و بین ۴۵ تا ۵۰ درصد افراد میگرنی فعالیتهای خانوادگی معمولیشان را نمی توانند ادامه دهند و یا فعالیتهای خانوادگی و اجتماعی خود را به دلیل سردرد کنار می گذارند(دورکین و بریت بارت[2]، ۲۰۰۴).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سری دهم پایان نامه های روانشناسی

چهارمین ضرورت تحقیق این است که میگرن اثر معنی داری بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا بر جای می گذارد که هم بر فعالیت های روزمره و هم بر ارتباط خانوادگی آنها موثر است(مورفی[3]، ۲۰۰۶ ).

پنجمین ضرورت یا اهمیت تحقیق این است که میگرن هزینه‌های پزشکی زیادی را به خود اختصاص داده درحالیکه این هزینه‌ها سود چندانی نداشته‌اند. برآورد شده است که میگرن یکی از پرهزینه ترین اختلالات عصب شناختی در جامعه اروپا است که سالانه بیش از ۲۷ میلیارد پوند هزینه داشته است)استونر واندری،2008).

1-krnyk

2- Dworkin and Brett Barrett

3- Murphy

سوالات یا اهداف پایان نامه :

1.مقایسه طرحواره های هیجانی افراد مبتلا به میگرن با افراد سالم.

2.مقایسه تحریف های شناختی افراد مبتلا به میگرن با افراد سالم.

 

1-5.سؤال تحقیق:

1.آیا بین طرحواره های هیجانی افراد مبتلا به میگرن با افراد سالم تفاوت وجود دارد؟

  1. آیا بین تحریف های شناختی افراد مبتلا به میگرن با افراد سالم تفاوت وجود دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مقایسه تحریف های شناختی وطرحواره های هیجانی در افراد مبتلا به میگرن با افراد سالم

 

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید