عنوان کامل پایان نامه :مقایسه اثربخشی طرحواره درمانی با دارودرمانی و رفتاردرمانی در کاهش نشانه های وسواس در افراد مبتلا به اختلال وسواسی – جبری

 13رفتاردرمانی:
درمان رفتاری در آغاز، بر روی بیماران بستری یا در موقعیت­هایی که مستلزم مراقبت ویژه است به اجرا درآمد ( مارکس و همکاران1980) که شیوه­ای پرهزینه بود. کاربرد درمان رویارویی همراه با جلوگیری از پاسخ توسط گروه اندافوآ جمع­بندی منطقی خود را یافت (ریگز[1] و فوآ 1993)؛ در برخی مطالعات، بیشترین میزان رویارویی همراه با جلوگیری از پاسخ دایمی (24ساعته) پیشنهاد شده است. به طور کلی، چنین مطالعاتی 75% “میزان موفقیت درمانی” را گزارش می-کنند (آبل[2]1993 ؛ کریستین و همکاران 1987)؛ شواهد علمی گویای آن است که وجود خلق افسرده یا باورهای بسیار تحریفی در فرد احتمالاً می­تواند عدم پاسخ­به­درمان­را­پیش­بینی­کند(فوآو­همکاران1983).
تحقیقات اخیر نشان می­دهد که نسخه کاربرد بالینی درمان رفتاری برای بیماران سرپایی که بر تکالیف خانگی (“خود-رویارویی”) تاکید دارد، در بعضی موقعیت­ها موثر است (مارکس و همکاران 1988).
کاربرد درمان­های رفتاری برای بیماران که اندیشناکی (نشخوار فکر) وسواسی دارند و فاقد رفتار آئینی آشکاری هستند، با دشواری روبرو است و معمولاً موجب افزایش امتناع از درمان و ریزش می­شود. موفقیت درمانی OCD معمولاً به معنای “بسیار بهبود یافته” یا “بهبود یافته” است؛ درصد بیمارانی که از مشکل وسواس کاملاً (100%) رهایی یافته باشند، به طور چشمگیری اندک است. امتناع از درمان و ریزش در آغاز درمان نیز شایع است و موجب می­شود تا میزان بهبود تا 50% یا کمتر(از مجموع کسانی که واجد شرایط ورود به برنامه درمانی بودند) کاهش یابد. آسیب­های اجتماعی و شغلی ناشی از این بیماری در پایان درمان همچنان دیده می­شود و در پیگیری­های دراز مدت، بدون نشانه بهبود بارز، باقی می­ماند (کاسویکیس[3]  و مارکس1988). بنابراین، علی رغم به کارگیری تمام ظرفیت درمان رویارویی و جلوگیری از پاسخ، وضعیت بهبود با نقصان رو به رو است؛ هم میزان پاسخ درمانی در کسانی که تحت درمان قرار گرفته­اند و هم کسانی که در پایان درمان بهبود کامل یافته­اند.

[1] Riggs

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد سرسختی در دانشجویان متاهل

[2] Abel

[3] Kasvikis

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با دارودرمانی در کاهش نشانه­های استرس در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با دارودرمانی در کاهش نشانه­های اضطراب در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با دارودرمانی در کاهش نشانه­های افسردگی در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با رفتاردرمانی در کاهش نشانه­های استرس در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با رفتاردرمانی در کاهش نشانه­های اضطراب در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با رفتاردرمانی در کاهش نشانه­های افسردگی در مبتلایان به OCD

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مقایسه اثربخشی طرحواره درمانی با دارودرمانی و رفتاردرمانی در کاهش نشانه های وسواس در افراد مبتلا به اختلال وسواسی – جبری

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید