2-2- مبانی نظری رضایت زناشویی

رضایتمندی زناشویی یعنی  احساسات عینی از خشنودی ، رضایت و لذت تجربه شده توسط زن یا مرد موقعی که تمام جنبه های ازدواجشان را در نظر می گیرند ( سلیمانیان ، 1376 ) .

رویکرد رفتاری به مشکلات زناشویی ، تعاملات منفی و نارسایی ارتباطی را موجب اختلافات و ناسازگاری های زناشویی می داند . رفتارها و تعاملهای هر یک از زوجین ممکن است تحت تاثیر پاسخهای دیگری استمرار یافته یا پایان پذیرد . این تعاملها به هنگام مواجه شدن با پاسخ مطلوب و یا حذف تقاضاهای نامطلوب به صورت مثبت یا منفی تقویت می شوند . رسالت اصلی زوج درمان گر کمک به زوجین برای یافتن شیوه های مطلوبتر تعامل است . در این رویکرد بر جنبه های عملی رابطه مانند مشارکت و تقسیم حقوق و وظایف ، توانایی گفتگوی دو جانبه ، برقراری ارتباطات شفاف و کفایت و قابلیت پیش بردن و هدایت رابطه تاکید می شود . ( کرو و ریدلی [1] 1990 ) .

افزایش رفتارهای مثبت و خوشایند ، بهبود ارتباط ، ایجاد مهارت حل مساله و حرکت در جهت حل مسایل جنسی ، ایجاد تغییر در الگوهای زیان بخش یا مخدوش فکری که ممکن است زوج داشته باشند ، پیدا کردن راههایی برای جلوگیری از تشدید تعارضهای تخریبی و کوشش برای تغییر الگوهای وسیعتر رفتاری که به اختلاف زناشویی منجر می شوند ، از جمله اهداف مداخله های رفتاری است ( هاوتون[2] و همکاران ، ترجمه قاسم زاده ، 1376 ) .

رویکرد شناختی به مشکلات زناشویی ، ادراک تحریف شده و تفکر غیر منطقی را علت اصلی ایجاد اختلاف و مشکلات زوجها می داند . بر اساس مدلهای شناختی طرحواره ها یا آنچه که باورهای کلیدی خانواده است ، در ایجاد مسایل و مشکلات نقش دارند . فرض بر این است که هر یک از زوجین باورهای اصلی ( طرحواره های ارتباطی ) درباره خود و روابط صمیمی دارند که با خود به رابطه زناشویی می آورند . طرحواره ها شامل فرضیاتی است درباره همسر و رابطه زناشویی آن گونه که هستند و معیارهایی درباره اینکه چگونه باید باشند ( اپستین و باکوم [3] ، 1999 ) .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   برنامه تعدیل سوگیری شناختی-مؤلفه تفسیر و توجه بر علائم اضطراب اجتماعی و ترس از ارزیابی منفی و اثر زنجیره‌ای این مؤلفه‌ها در افراد با‌ اختلال اضطراب ‌‌اجتماعی

[1] – Crowe & Ridley

[2] – Havton

[3] – Epstein & Baucom

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید