درمان شبکه‌ای

درمان شبکه‌ای عبارتست از گردهم آوردن تمامی اعضاء خانواده، دوستان و سایر افراد مهم که در حقیقت شبکه خانوادگی را تشکیل می‌دهند. این رویکرد را اسپک چنین توصیف می‌کند. حضور افراد مهم در زندگی فرد یا زن و شوهر این مزیت را دارد که به دلیل حضور همگی نمی توان گناه را به گردن اعضاء غایب خانواده انداخت. ناگفته پیداست که اینکار یعنی گردهم آوردن حدود سی‌نفر از شبکه یک خانواده برای بررسی مشکل و ارائه راه‌حل و درمان چندان سهل نمی‌باشد. هر چند که حضور این افراد به فرایند کارآمدتری درمان می‌انجامد ( بشارت ، 1380 ) .

درمان شبکه‌ای وسیله ای پویا جهت کنترل مشکلات در نظامهای خارج از خانواده درمانی که به مرزهای خانواده هسته‌ای ختم می‌شود (مینوچین) در شرح رویکرد ساختاری خود اظهار می‌دارد که درمانگر باید محیط زندگی خانواده را بررسی کند و منابع حمایت و استرس را در محیط خانواده تحلیل نماید.» بدون تردید مرزهای خانواده نمی‌تواند نفوذناپذیر باشد و طبیعی است که آنچه خارج از آن اتفاق می‌افتد در کارکرد خانواده اثر می‌گذارد خواه به بهبود و تسهیل و یا به تخریب آن بیانجامد ( رضازاده ، 1381 ) .

تعریف رضایت[1] :

رضایت حالت هیجانی است که بارسیدن به یک هدف پدید می‌آید(ذوالفقار‌،1380، ص 63).

پار سونز، رضایت را به عنوان حالت درونی در مقابل خوشایندی که حالت ظاهری دارد مطرح می‌کند ( رضازاده ، 1381 ) .

شعاری‌نژاد 1343 می‌گوید : رضامندی به آن حالت موجود زنده گفته می‌شود که تمایلات محرک وی به هدف خود رسیده‌اند. احساسی که شخص هنگام رسیدن به آرزوهایش پیدا می‌کند (رضازاده ، 1381) .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه میزان تأثیر رسانه های گروهی در بروز و یا عدم بروز پرخاشگری در نوجوانان

[1] – satisfaction

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید