مروری بر پیشینه‌های نظری و پژوهشی

1-1-  مقدمه

در این فصل ابتدا به تاریخچه­ تحولی، علائم و ملاک­های تشخیصی و زیرگونه­های اختلال اضطراب اجتماعی می­پردازیم و در ادامه همه­گیرشناسی، اثرات و پیامدها و علت­شناسی این اختلال به تفصیل توضیح داده­ خواهد شد. و سپس  هر یک از متغیرهای حساسیت اضطرابی، عدم تحمل بلاتکلیفی و ذهن آگاهی شرح داده می­شود و رابطه آن­ها با اضطراب اجتماعی بر اساس دیدگاه­های نظری و نیز شواهد پژوهشی در خارج و داخل کشور مطرح می­گردد.

1-2-  مروری بر تاریخچه اختلال اضطراب اجتماعی

مفهوم فوبی به عنوان یک الگوی رفتاری همراه با ترس و حفاظت از خود قدمتی طولانی دارد. واژه فوبیا از لغت یونانی فوبوس[1] (به معنای پسر ارس یا خدای جنگ[2]) گرفته شده که به معنای ترس، وحشت و هراس است. فوبوس قادر است تا ترس و وحشت را در قلب دشمنان یونانیان القا کند (هافمن و اتو، 2008). بقراط[3] اعتقاد داشت که ترس و وحشت­های روزمره به افزایش دمای مغز و ازدیاد صفرا در مغز منجر می­شود. در قرون وسطی از ترس­های غیر منطقی همراه با خُلق غمگین تحت عنوان ملانکولی[4] یاد می­شد (هافمن و اوتو، 2008). ترس و اضطراب در فرهنگ اروپا تا پیش از قرن هجدهم عمدتاً به عنوان درد و رنج روحی در حوزه علایق نظریه­پردازان و فلاسفه بود. برای نمونه، باور مسیحی شایع این بود که چنین ترسی ناشی از ارتکاب به گناه است (استراوینسکی، 2007).

قرن هجدهم شاهد سرآغاز «طبی نگری»[5] تجارب ناهنجار ترس بود. لذا برای نمونه مقاله­های پزشکی مربوط به قلب و احشاء داخلی، توصیف آن­چه امروزه تحت عنوان شکایات اضطرابی از آن یاد    می­شود (دردهای شکمی، خشکی دهان، احساس فشار در قفسه سینه) را آغاز کردند. تپش قلب نشانه بیماری قلبی و تنفس سریع علامت بیماری ریوی قلمداد می­شد. به­ دنبال این دوره، نیمه دوم قرن نوزدهم شاهد فرآیند «روانی انگاری[6]» پدیده­های طبی بود (استراوینسکی، 2007؛ به نقل از رضایی، 1389).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   تعدیل سوگیری شناختی-مؤلفه تفسیر و علائم اضطراب اجتماعی و ترس

[1]-Phobos

[2]-Son of Ares or god of war

[3]-Hippocrates

[4]-Melancholia

[5]-Medicalization

[6]-Psychologicalization

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید