2-2-1-2- نظریه رفتار درمانی

رفتار درمانی از راهبردهای شناختی به منظور ایجاد تسهیل در تغییر رفتار بهره می‌گیرد. برای مثال: زن و شوهر وقت کمی را با یکدیگر صرف می‌کنند و در نتیجه از دید یک تحلیل‌گر رفتاری بین آنان تقویتهای اندکی (نسبت به یکدیگر) رد و بدل می‌شود کمتر از یکدیگر بعنوان منبع استفاده می‌کنند و آشکارا مستقل از همدیگر زندگی می‌نمایند ( مارکمن ، 1981 ) .

حال ببینیم درمانگر چگونه به آنان کمک می‌کند. به آنان توصیه می‌شود تا فعالیتهای لذت‌بخشی را در کنار یکدیگر انجام دهند و لحظات گرمتر را در ارتباطات بین خود بگنجانند. مشکل بین آنان ممکن است ناشی از این باشد که نمی‌توانند در یک چنین رابطه‌ای قرار بگیرند و یا برای اینکار لزومی نمی‌بینند. اینگونه باورها مانع می‌شود تا زن و شوهر از روشهای رفتار درمانی بهره کافی بگیرند. باورهای غیرمنطقی و تمرینهای شناختی آنان مانع تغییر در وضعیت آنان است. این باورها به احساسات نامناسب و ناشادی می‌انجامد و بین آن دو فاصله ایجاد می‌کند.

بطور کلی رویکردهای رفتاری در خانواده بر اصول اصلی نظریه یادگیری استوار است. ماهیت درمان رفتاری عبارتست از اصلاح رویدادهای قبلی برای ایجاد تغییراتی در آن رفتارها. شیوه‌های رفتاری مناسبترین راه اصلاح تعاملات بین دو نفر است. به همین دلیل در خانواده درمانی که مشکلات عمدتاً ناشی از تعاملات رفتاری بین زن و شوهر و یا دیگر اعضای خانواده است کاربرد زیادی دارد. بنابراین معمولاً توجه به یک رفتار و یا نشانه رفتار باعث تقویت آن می‌گردد و نادیده گرفتن آن نشان، اغلب باعث کاهش و یا از بین رفتن آن رفتار خواهد شد. علاوه بر آن معطوف ساختن توجه فرد به رفتاری دیگر مثلاً موضوعی متفاوت از قبیل صحبت راجع به سایر افراد خانواده نیز می‌تواند به کاهش مشکل موجود بیانجامد. اقدامات رفتاری معمولاً به بازسازی خانواده کمک می‌کند، به این ترتیب که هنگامی که درمانگر اعضاء خانواده را در برخورد با یک مشکل خود کمک می‌کند، در حقیقت الگوی کاربرد سالم‌تر و راه‌کار کارآمدتری را برای رویارویی با سایر مشکلات به خانواده ارائه کرده است. بنابراین هنگامیکه خانواده‌ها طرح‌های رفتاری برای یک یا چند مشکل به کمک درمانگر خانواده فرا گرفتند، قادر خواهند بود بدون کمک درمانگر در رویارویی با سایر مشکلات خود در زندگی روشهایی را اتخاذ نمایند ( سایرس[1] ، 2001 ) .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد قاچاق کالا

[1] – Sayers

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید