3-1- اهمیت و ضرورت تحقیق

در فرآیند زندگی اجتماعی روزمره، خصوصا در شهرهای بزرگ، وضعیت هایی اضطراری اتفاق می افتند که طی آن برخی شهروندان به طور ناگهانی دچار یک مسئله یا مشکل اساسی شده، شدیدا به کمک دیگران نیازمند می شوند تا به جریان عادی زندگی برگردند. در بسیاری از این گونه وضعیت ها، شاهدان و ناظران اقدام به نوعدوستی می کنند و فرد نیازمند را با کمک رسانی مورد حمایت قرار می دهند، اما در بسیاری از موارد دیگر شاهدان و ناظران تمایلی به کمک رسانی ندارند و با بی اعتنایی و بی تفاوتی از کنار صحنه می گذرند. در پاسخ به این که چرا در هنگام وقوع وضعیت های اضطراری برخی نوع دوستی و برخی بی تفاوتند دیدگاه های مختلفی شکل گرفته اند.

پژوهشی جدید نشان می دهد شاید خصیصه های نوع دوستانه انسان ها در نتیجه «مالیاتی» فرهنگی تکامل یافته که ما در ابتدای تکامل مان به یکدیگر می پرداخته ایم. این تحقیق همچنین آنچه را درباره آرایش ژنتیکی نیاکان شکارچی گردآورمان می دانستیم، تغییر می دهد. خاستگاه نوع دوستی انسان، زیست شناسان تکاملی را سال ها به خود مشغول کرده است.

در هر اجتماع، انسان ها برای دیگران فداکاری هایی شخصی می کنند بدون آنکه انتظار جبران آن را داشته باشند. برای مثال ما به موسسات خیریه اعانه می دهیم، یا از بیماران و معلولان نگهداری می کنیم. این خصیصه در دنیای طبیعت بسیار نادر است، مگر اینکه بحث روابط خانوادگی یا بعدها عمل متقابلی در میان باشد. یک نظریه در توضیح چگونگی تکامل نوع دوستی در انسان، به چگونگی ارتباط افراد به شکل گروه ها در ابتدای تکامل مان می پردازد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارتباط تعارضات زناشویی با اضطراب

همدلی یا عدم همدلی ناظر نسبت به نیازمند سهم بسزایی در نوع دوستی او دارد، به عنوان مثال انتظار می رود در صورت وقوع یک فاجعه طبیعی در ایران و کشور دیگر، ایرانی ها نسبت به نیازمندان ایرانی واکنش فعال تری داشته باشند. اگر ناظر نسبت به جامعه احساس از خودبیگانگی داشته باشد به احتمال زیاد تمایل به بی تفاوتی خواهد داشت. احساس تنهایی و انزوا، بی معنایی و پوچی، بی هنجاری و بدبینی از نشانه های بیگانگی از جامعه است.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید