دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی 

عنوان کامل پایان نامه : بررسی میزان رضایت زناشویی و ویژگی های شخصیتی دو گروه از زنان که قبل از 17 سالگی و بعد از 25 سالگی در استان کردستان ازدواج کرده اند

2- مبانی نظری مربوط به متغیرهای پژوهشی:

تعریف شخصیت:

شخصیت را شاید بتوان اساسی ترین موضوع علم روانشناسی دانست، زیرا محور اساسی بحث در زمینه هایی مانند یادگیری، انگیزه، ادراک تفکر، عواطف، احساسات، هوش و مواردی از این قبیل است. به عبارتی، موارد فوق الذکر اجزای تشکیل دهنده شخصیت به حساب می‌آیند (شاملو، 1384).

از نظر ریشه ای گفته شده است که کلمه شخصیت که برابر معادل کلمه personality انگلیسی و pesonalite فرانسه است در حقیقت از ریشه لاتین persona گرفته شده که به معنی نقاب یا ماسکی بود که در یونان قدیم بازیگران تئاتر به چهره خود می‌گذاشتند تا وجه تمییز آن‌ها از دیگران باشند (کریمی، 1382).

در حال حاضر تعریف واحدی از شخصیت که مورد توافق همه روانشناسان باشد، وجود ندارد. دیدگاهی که هر یک از روانشناسان از ماهیت انسان دارند، تعریف آن‌ها را از شخصیت تحت تاثیر قرار داده است (شولتز و شولتز، 2005، ترجمه سید محمدی، 1387).

برخی از روانشناسان شخصیت، جنبه‌های بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی کنش انسان را مطالعه می‌کنند و از روشهای مناسب برای پژوهش در این زمینه سود می‌جویند، گروهی دیگر به افراد در رفتار آن‌ها توجه می‌کنند، بعضی دیگر شخصیت را با توجه به ویژگی هایی چون فرآیندهای ناهشیار تعریف می‌کنند که به طور مستقیم قابل مشاهده نیست و باید از رفتار استنباط شود و سرانجام بعضی از روانشناسان، شخصیت را تنها از طریق ارتباط‌های متقابل افراد با یکدیگر و نقش‌هایی که در جامعه بازی می‌کنند تعریف کرده اند. بنابراین دامنه تعاریف ارائه شده از شخصیت از فرآیندهای درونی ارگانیسم تا رفتار مشهود ناشی از تعامل افراد، در نوسان است (پروین و جان[1] ، 2002، ترجمه جوادی و کدیور، 1381).

  1. 1. Pervin & John
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه اختصاص منابع و بودجه و تجهیزات و امکانات در آموزش فنی و حرفه ای

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  1. تعیین میزان رابطه بین عامل روان آزرده خویی و رضایت زناشویی
  2. تعیین میزان رابطه بین عامل برونگرایی و رضایت زناشویی
  3. تعیین میزان رابطه بین عامل سازگاری و رضایت زناشویی
  4. تعیین میزان رابطه بین عامل پذیرا بودن و رضایت زناشویی
  5. تعیین میزان رابطه بین عامل مسولیت پذیری و رضایت زناشویی
  6. تعیین میزان رابطه بین سن ازدواج و رضایت زناشویی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : بررسی میزان رضایت زناشویی و ویژگی های شخصیتی دو گروه از زنان که قبل از 17 سالگی و بعد از 25 سالگی در استان کردستان ازدواج کرده اند

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید