فرایند ارتباط در خانواده یکی از زمینه‌های مورد علاقه مشاوران در خانواده درمانی است. نویسندگانی چون پاول، ژانت بوئن و جکسون ارتباط انسانی را در سه بعد تعریف کرده‌اند: ترکیب، معانی و اعمال ( موسوی ، 1379 ) .

ترکیب: مجموعه قراردادها و قوانین دستور زبان ماست که به منظور بیان معنی در ساختار قرار گرفتن واژه‌ها در جملات بکار می‌رود ( موسوی ، 1379 ) .

معانی: به معنی و مفهوم واژه‌ها مربوط می‌شود و به میزان و کیفیت زبان و کاربرد آن بستگی دارد. در بسیاری از خانواده‌ها در نظامهای ارتباطی آنان زبان خاصی به کار می‌رود که درک و شناخت آن برای مشاوره می‌تواند بسیار مفید باشد ( موسوی ، 1379 ) .

اعمال: شامل رفتارهای کلامی و غیرکلامی و مطالعه اثرات رفتاری ارتباط است ( موسوی ، 1379 ) .

ویژگیهای ارتباط

متخصصان خانواده درمانی، اصول حاکم بر خصوصیات ارتباطی در خانواده را به شرح زیر بیان می‌دارند:

ـ هرگاه شخصی در حضور فرد دیگری قرار گیرد که عامل نوعی پیام است، از او رفتاری سر می‌زند و با طرف مقابل ارتباط برقرار می‌کند. ارتباط صرفاً صحبت کردن نیست بلکه شامل حرکات، ژستها، حالتها، لحن صدا و غیره نیز می‌باشد. بنابراین نداشتن ارتباط امکان‌پذیر نیست.

ـ ارتباط شامل هم «محتوی» و هم «کیفیت رابطه» است. به این ترتیب ارتباط منحصر به ارائه و انتقال اطلاعات به دیگران نیست، بلکه روابط موجود بین افراد را نیز در بر می‌گیرد.

ـ هرگونه ارتباط بین دو نفر و یا بین دو گروه ممکن است در درجات متفاوتی، قرینه‌ای (که طرفین در موقعیت مساوی هستند مانند زن و شوهر) و یا تکمیلی (که بر پایه عدم تساوی طرفین است مانند رابطه پزشک و بیمار) باشند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه صلاحیت‌های حرفه معلمی جهت تربیت کودکان در نظر امام علی(ع)

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید