دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی 

عنوان کامل پایان نامه : بررسی میزان رضایت زناشویی و ویژگی های شخصیتی دو گروه از زنان که قبل از 17 سالگی و بعد از 25 سالگی در استان کردستان ازدواج کرده اند

2-4- رویکرد شناختی[1]:

رویکرد شناختی در شخصیت بر این امر تاکید دارد که مردم خود و محیط اطرافشان را چگونه می‌شناسند؟ چگونه درک می‌کنند؟ چگونه یاد می‌گیرند و فکر می‌کنند؟ به طور کلی این رویکرد بر فرایندهای ذهنی و چگونگی تفکر تمرکز دارد و نیازها، سائق‌ها و هیجان‌ها را به صورت فعالیت‌های مجزای شخصیت ارزیابی نمی کند بلکه آن ها را جنبه‌هایی از شخصیت می‌داند که تحت تاثیر و کنترل فرآیندهای شناختی است، می داند. اما آنچه که این نظریه پردازان را از کلی[2] به عنوان یکی از سردمداران رویکرد شناختی به شخصیت متمایز می‌سازد این است که جورج کلی تمام جنبه‌های شخصیت را در قالب فرآیندهای شناختی شرح می‌دهد (گروسی فرشی، 1385).

2-5- نظریه‌های عاملی شخصیت:

اساس نظریه‌های عاملی شخصیت، صفت[3] است و منظور از آن آمادگی کلی انسان در رفتار به سبکی خاص می‌باشد (پروین و جان، 2002، ترجمه جوادی و کدیور، 1381).

به طور کلی تعریف ویژگی‌های عمومی شخصیت در زندگی روزمره، به صفاتی پایدار در خلال زمان باز می‌گردد که از موقعیتی به موقعیت دیگر تغییر چندانی نکرده و به ماهیت وجودی فرد اشاره دارد. به طور عام، رفتار ما تحت تاثیر ویژگی‌ها و توانایی‌های شناختی و هیجانی قرار دارد. برای پیش بینی رفتار، باید چنین ویژگی هایی به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرند (حق شناس، 1385).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد بررسی بهزیستی روان شناختی معلمان

مروری بر تاریخ روانشناسی، بحث و اختلاف نظرهای بسیاری را در زمینه ی شخصیت نشان می‌دهند. در ابتدای قرن بیستم فروید بر تجارب پنج سال اول عمر انسان به عنوان پایه گذار ویژگی‌های شخصیتی پس از آن تاکید دارد، در حالیکه پیشگامان نظریه شخصیتی وجود گرا و انسانگرا خلاف این فکر می‌کنند. این فرآیند با انقلاب سومی در حوزه شخصیت شناسی روبه رشد است. در واقع نظریه عاملی شخصیت به اهمیت تاثیر فرآیند رشد، شرایط متفاوت محیطی در توسعه و رشد ویژگی‌های فردی و انگیزش‌ها و نیازهای روزمره برای بروز ویژگی‌های شخصیتی تاکید دارد (شاملو، 1384).

  1. 1. cognitive approach
  2. 2. Kelly
  3. 3. trait

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  1. تعیین میزان رابطه بین عامل روان آزرده خویی و رضایت زناشویی
  2. تعیین میزان رابطه بین عامل برونگرایی و رضایت زناشویی
  3. تعیین میزان رابطه بین عامل سازگاری و رضایت زناشویی
  4. تعیین میزان رابطه بین عامل پذیرا بودن و رضایت زناشویی
  5. تعیین میزان رابطه بین عامل مسولیت پذیری و رضایت زناشویی
  6. تعیین میزان رابطه بین سن ازدواج و رضایت زناشویی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : بررسی میزان رضایت زناشویی و ویژگی های شخصیتی دو گروه از زنان که قبل از 17 سالگی و بعد از 25 سالگی در استان کردستان ازدواج کرده اند

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید