دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی 

عنوان کامل پایان نامه : بررسی میزان رضایت زناشویی و ویژگی های شخصیتی دو گروه از زنان که قبل از 17 سالگی و بعد از 25 سالگی در استان کردستان ازدواج کرده اند

2-14- رضایت زناشویی

ازدواج اولین قدم برای یک پیوند خانوادگی و پرورش نسل بعد به حساب می‌آید. از این رو به عنوان مهمترین و اصلی ترین عامل ارتباطی میان انسان‌ها معرفی شده است (روزن[1] و گراندن [2]، 2004).

از نظر برخی محققان ازدواج دارای مولفه هایی است. نیکولز (به نقل از محمدی، 1386)، مولفه‌های ازدواج را این گونه بیان می‌کند:

 • ارتباط[3]: توانایی اشتراک معنایی با یکدیگر است که می‌تواند به شکل‌های کلامی و غیرکلامی و یا نمادین باشد. ارتباط ابزاری برای تاثیرگذاری بر رابطه و تقویت آن است در اینجا این اصطلاح به ساختن یک فضای مشترک، به وجود آوردن تعاملات کلامی و برقراری الگوهای مناسب ارتباطی اشاره دارد.
 • تعهد[4]: به معنی این است که زوجین تا چه حد برای روابط خود ارزش قائل هستند، و برای حفظ و تداوم آن انگیزه دارند.
 • توجه[5]: نوعی دلبستگی عاطفی است که زوجین را در پیوند با یکدیگر نگاه می‌دارد. این اصطلاح در تجاربی که درمانگران با مراجعان دارند به جای اصطلاح عشق به کار می‌برند.

برواتی (1379)، در مورد تاثیر یک ازدواج خوب بیان می‌کند که یک ازدواج خوب می‌تواند از لحاظ روانی خاصیت درمانی داشته باشد و به شخص در غلبه کردن بر عوارض ناخوشایند دوران کودکی کمک کند و بسیاری از مطالعات حاکی از این است که افراد متاهل شادمان‌تر و سالم‌تر از افراد مجرد هستند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ارشد پایان نامه صمیمیت اجتماعی دانش آموزان

با وجود خوشایند بودن پیوند ازدواج، داده‌های آماری حکایت از آن دارد که رضایت زوجین به آسانی در دسترس نمی باشد (روزن و گراندن، 2004).

 1. 2. Rosen
 2. 3. Geranden
 3. 4. relation
 4. 5. comitment
 5. 1. attention

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 1. تعیین میزان رابطه بین عامل روان آزرده خویی و رضایت زناشویی
 2. تعیین میزان رابطه بین عامل برونگرایی و رضایت زناشویی
 3. تعیین میزان رابطه بین عامل سازگاری و رضایت زناشویی
 4. تعیین میزان رابطه بین عامل پذیرا بودن و رضایت زناشویی
 5. تعیین میزان رابطه بین عامل مسولیت پذیری و رضایت زناشویی
 6. تعیین میزان رابطه بین سن ازدواج و رضایت زناشویی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : بررسی میزان رضایت زناشویی و ویژگی های شخصیتی دو گروه از زنان که قبل از 17 سالگی و بعد از 25 سالگی در استان کردستان ازدواج کرده اند

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید