عنوان کامل پایان نامه : بررسی میزان رضایت زناشویی و ویژگی های شخصیتی دو گروه از زنان که قبل از 17 سالگی و بعد از 25 سالگی در استان کردستان ازدواج کرده اند

2-12-7- مسئولیت پذیری(C)

یکی از موضوعهای مهم یک نظریه شخصیت و بویژه در نظریه روان پویایی، موضوع کنترل تکانه هاست. در روند تکوین و رشد فردی، بیشتر افراد می‌آموزند که چگونه کشش‌ها و نیازهای خود را اداره کنند. به طور کلی ناتوانی در برابر تکانه‌ها و تمایلات، و بکارگیری طرح و برنامه در رفتار برای رسیدن به اهداف، مورد بررسی شاخص C آزمون NEO قرار می‌گیرند. افراد مسئولیت پذیر یا با وجدان، هدفمند، با اراده و مصمم می‌باشند. نمرات بالا در C با موفقیت شغلی و تحصیلی همراه است. نمره پایین در C ممکن است موجب شود که فرد از باریک بینی لازم، دقت و پاکیزگی زیاد  اجتناب کند (مک گری و کاستا، 1999).

2-12-8- مولفه‌های مسئولیت پذیری:

  • شایستگی[1]: نمره بالا نشان دهنده آمادگی و قابلیت فرد در ارزیابی زندگی است. افرادی که نمره پایین در این مقیاس می‌گیرند، نسبت به تواناییشان بی عقیده هستند و احساس ناشایستگی و عدم آگاهی می‌کنند. در بین تمام مقیاسهایC ، شایستگی بالاترین ارتباط را با عزت نفس و کانون کنترل درونی دارد (ابراهیم زاده، 1387).
  • نظم و ترتیب [2]: افراد نمره بالا، منظم و دارای سازماندهی مناسب رفتاری هستند. افراد نمره پایین نمی توانند منظم باشند و خود را افرادی فاقد برنامه مشخص کوتاه مدت یا طولانی مدت می‌دانند. در بالای طیف این مقیاس افرادی با احتمال وسواس قرار می‌گیرند (کشاورز و علوی، 1382).
  1. 2. competence
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه اختصاص منابع و بودجه و تجهیزات و امکانات در آموزش فنی و حرفه ای

1.order

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  1. تعیین میزان رابطه بین عامل روان آزرده خویی و رضایت زناشویی
  2. تعیین میزان رابطه بین عامل برونگرایی و رضایت زناشویی
  3. تعیین میزان رابطه بین عامل سازگاری و رضایت زناشویی
  4. تعیین میزان رابطه بین عامل پذیرا بودن و رضایت زناشویی
  5. تعیین میزان رابطه بین عامل مسولیت پذیری و رضایت زناشویی
  6. تعیین میزان رابطه بین سن ازدواج و رضایت زناشویی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : بررسی میزان رضایت زناشویی و ویژگی های شخصیتی دو گروه از زنان که قبل از 17 سالگی و بعد از 25 سالگی در استان کردستان ازدواج کرده اند

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید