عنوان کامل پایان نامه :مقایسه اثربخشی طرحواره درمانی با دارودرمانی و رفتاردرمانی در کاهش نشانه های وسواس در افراد مبتلا به اختلال وسواسی – جبری

حوزه­های طرحواره­ها:

طرحواره­ها بر طبق پنج/5 نیاز هیجانی ارضاء نشده تقسیم می شوند که آنها را حوزه های طرحواره می­نامند.

 

2-10-1 حوزه اول: بریدگی[1] و طرد[2]

بیمارانی که طرحواره هایشان در این حوزه قرار دارد، نمی­توانند دلبستگی­های ایمن و رضایت­بخشی با دیگران برقرار کنند. چنین افرادی معتقدند که نیاز آن­ها به ثبات، امنیت، محبت، عشق و تعلق خاطر برآورده نخواهد شد. خانواده­های اصلی آنها معمولاً بی ثبات (رهاشدگی/ بی ثباتی)، بدرفتار(بی اعتمادی/ بدرفتاری) ، سرد و بی عاطفه (محرومیت هیجانی)، طردکننده(نقص/ شرم) یا منزوی(انزوای اجتماعی/ بیگانگی[3]) هستند. بیمارانی که طرحواره­هایشان در حوزه بریدگی و طرد قرار می­گیرد، اغلب بیشترین آسیب را می­بینند. بسیاری از آن­ها دوران کودکی تکان دهنده­ای داشته­اند و در بزرگسالی تمایل دارند به گونه­ای نسنجیده و شتاب زده از یک رابطه خودآسیب­رسان به رابطه­ای دیگر پناه ببرند یا از برقراری روابط بین فردی نزدیک اجتناب کنند. رابطه درمانی، اغلب محور اصلی درمان این گروه از بیماران قرار می­گیرد.

بیمارانی که دارای طرحواره رها شدگی/ بی ثباتی هستند، اعتقاد دارند روابطشان با افراد مهم زندگی ثباتی ندارد. بیمارانی که این طرحواره را دارند، احساس می­کنند افراد مهم زندگیشان در کنار آن­ها نمی­مانند، زیرا از نظر هیجانی غیر قابل پیش بینی­اند، فقط چند صباحی به طور موقت در کنار آن­ها حضور دارند و می­میرند یا بیمار را به حال خود رها می­کنند.

از جمله طرحواره­هایی که در حوزه اول دیده می­شوند عبارت است از:  بیمارانی که طرحواره بی اعتمادی/ بدرفتاری دارند، بر این باورند که دیگران با کوچکترین فرصت از آن­ها سوء استفاده می­کنند. به عنوان مثال، به آن­ها آسیب می­زنند، تحقیرشان می­کنند، دروغ می­گویند، بدرفتاری می­کنند، فریب می­دهند یا آن­ها را دست می­اندازند[4].

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه میزان و نحوه کلیشه‌سازی از معلولیت در فیلم‌های منتخب

[1] Disconnection

[2] Rejection

[3] Alination

[4] .Manipulate

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با دارودرمانی در کاهش نشانه­های استرس در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با دارودرمانی در کاهش نشانه­های اضطراب در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با دارودرمانی در کاهش نشانه­های افسردگی در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با رفتاردرمانی در کاهش نشانه­های استرس در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با رفتاردرمانی در کاهش نشانه­های اضطراب در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با رفتاردرمانی در کاهش نشانه­های افسردگی در مبتلایان به OCD

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مقایسه اثربخشی طرحواره درمانی با دارودرمانی و رفتاردرمانی در کاهش نشانه های وسواس در افراد مبتلا به اختلال وسواسی – جبری

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید