دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی

عنوان کامل پایان نامه :مقایسه اثربخشی طرحواره درمانی با دارودرمانی و رفتاردرمانی در کاهش نشانه های وسواس در افراد مبتلا به اختلال وسواسی – جبری

­11فنون­طرحواره­درمانی
در طرحواره­درمانی، هدف اصلی تضعیف طرحواره­های ناسازگار اولیه و در صورت امکان ایجاد یک طرحواره سالم  می­باشد.

بخش اول در درمان ارزیابی جامع وضعیت مراجع است. مهم­ترین هدف این ارزیابی، شناخت طرحواره­هایی است که در ساختار روانشناختی فرد مهم­ترین طرحواره­ها محسوب می­شوند.این فرآیند چندین گام دارد؛ ابتدا اطلاعاتی در مورد وقایع و شرایط فعلی مراجع کسب می­شود که باعث شده­اند مراجع درخواست کمک از درمانگر نماید. سپس تاریخچه زندگی مراجع بحث می­شود و الگوهایی که ممکن است با این طرحواره­ها ربط داشته باشند، شناسایی می­گردد.پرسشنامه طرحواره یانگ که مراجع آن را تکمیل می­کند یک سری از افکار مربوط به طرحواره­های مختلف را در خود جای داده است.

فنون تصویرسازی ذهنی نیز وجود دارند که می توان برای ارزیابی طرحواره­ها استفاده شوند. یکی از فنون اختصاصی این است که از مراجع خواسته می­شود چشم­های خود را ببندد و تصویر ذهنی از خودش در دوران کودکی به همراه خانواده­اش بسازد.اغلب تصویرهای ذهنی که به وجود می آیند به طرحواره مرکزی ربط دارند.

فنون زیادی وجود دارد که درمانگر می تواند برای کمک به مراجع به منظور تضعیف طرحواره ناسازگارش استفاده نماید.این فنون می تواند به چهار/4 گروه فنون هیجانی، بین فردی، شناختی و رفتاری تقسیم شوند.

فنون هیجانی: این فنون مراجع را به تجربه و بیان تجربه­های هیجانی مشکلاتش تشویق می­کند.یکی از این راه­ها،از مراجع خواسته می­شود چشمان خود را ببندد و تصور کند که دارد با شخصی که مستقیماً هیجان­های وی به او مربوط است گفت و گو می­کند. آن­ها تشویق می­شوند که هیجان­های خود را تا حد ممکن در این گفت­و­گوی دوجانبه تصویری بیان کنند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارتباط تغییرات هورمونی با پرخاشگری نوجوانان

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با دارودرمانی در کاهش نشانه­های استرس در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با دارودرمانی در کاهش نشانه­های اضطراب در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با دارودرمانی در کاهش نشانه­های افسردگی در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با رفتاردرمانی در کاهش نشانه­های استرس در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با رفتاردرمانی در کاهش نشانه­های اضطراب در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با رفتاردرمانی در کاهش نشانه­های افسردگی در مبتلایان به OCD

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مقایسه اثربخشی طرحواره درمانی با دارودرمانی و رفتاردرمانی در کاهش نشانه های وسواس در افراد مبتلا به اختلال وسواسی – جبری

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید